Pierwszym krokiem na drodze do uzyskania dofinansowania w tym złożenia wniosku w naborze jest Numer producenta ARiMR!

W celu uzyskania numeru, należy złożyć wniosek o wpis do ewidencji producentów do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Szczegółowe informacje dostępne są na naszej stronie internetowej  www.krainadinozaurow.pl

Na wrzesień 2025 zaplanowaliśmy nabór wniosków na rozwój działalności gospodarczych. W ramach naboru będzie można ubiegać się o zwrot 65% poniesionych kosztów.

Wartość dofinansowania może wynieść od 50 000 zł do 200 000 zł.

 

O środki na rozwinięcie działalności gospodarczej mogą ubiegać się osoby, które spełniają poniższe kryteria:

  • Wykonująca działalność gospodarczą na terenie LGD (gminy: Chrząstowice, Dobrodzień, Kolonowskie, Ozimek, Turawa, Zawadzkie, Zębowice)
  • Osoba prawna może ubiegać się o pomoc jeżeli ma siedzibę działalności  lub jej oddział na terenie LGD, a także jest mikro albo małym przedsiębiorcą.
  • W okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia WOPP wnioskodawca wykonywał łącznie co najmniej przez 365 dni działalność gospodarczą, do której stosuje się Prawo przedsiębiorców, oraz nadal wykonuje tę działalność.

 

Warunki i zobowiązania otrzymania dotacji:

  • Wnioskodawcy nie została dotychczas przyznana pomoc na operację w tym zakresie w ramach PS WPR. Upłynęły co najmniej 2 lata od dnia wypłaty pomocy wnioskodawcy na operację w zakresie start DG w ramach PS WPR.
  • Jeżeli operacja zakłada osiągnięcie co najmniej 30% docelowego zakładanego w biznesplanie ilościowego lub wartościowego poziomu sprzedaży produktów lub usług do dnia, w którym upłynie pełny rok obrachunkowy od dnia wypłaty pomocy.
  • Zobowiązuje się do utworzenia nowego miejsca pracy i utrzymania zrealizowanej inwestycji co najmniej w okresie 3 lat od dnia wypłaty pomocy. Do okresu prowadzenia działalności, na którą została przyznana pomoc, nie wlicza się okresów jej zawieszenia. O zawieszeniu prowadzonej działalności beneficjent informuje SW.

 

Uproszczony Biznesplan zawiera:

Posiadane zasoby i poziom sprzedaży:
W ramach posiadanych zasobów należy uszczegółowić majątek, który jest własnością Wnioskodawcy lub będzie używany na podstawie np. umów najmu, dzierżawy czy leasingu (z wyłączeniem tego, który zostanie nabyty w ramach operacji). Posiadane nieruchomości, posiadane maszyny/urządzenia/środki transportu/wyposażenie/inne., należy także wskazać wyjściową sytuację ekonomiczną Wnioskodawcy, posiadane kwalifikacje lub doświadczenie w zakresie obejmującym planowaną do realizacji operację.

Zestawienie rzeczowo-finansowe
Tę części biznesplanu należy wypełnić zgodnie ze wskazówkami opisanymi w części dotyczącej zestawienia rzeczowo-finansowego. Po uzupełnieniu Zestawienia rzeczowo-finansowego należy przejść do kolejnej części Biznesplanu poprzez wciśnięcie w prawym dolnym rogu strony strzałki Rachunek zysków i strat lub wciskając przycisk „Przejdź dalej”.

 

Rachunek zysków i strat
Na podstawie danych dotyczących poziomu sprzedaży towarów i usług należy przedstawić rachunek zysków i strat. Należy także uzasadnić założenia jakie Wnioskodawca przyjął przy prognozowaniu pozycji kosztowych. Zysk netto musi być większy od 0.

 

Pozostałe informacje
W tym miejscu należy uzupełnić informacje dotyczące sposobu prowadzenia działalności, w szczególności informacji o sposobie wdrożenia WBN w ramach zakresów start GA i rozwój GA, realizacji w zagrodzie edukacyjnej celów edukacyjnych, o których mowa w standardach OSZE, o przyjętym w gospodarstwie programie agroterapii w ramach zakresów start GO i rozwój GO, organizacji KŁŻ lub rozwoju KŁŻ. Jeżeli pole nie dotyczy ww. zakresów należy wstawić nie dotyczy i przejść do dalszego wypełniania wniosku.

 

Do kosztów kwalifikowalnych zalicza się w szczególności koszty:

  1. transportu do miejsca realizacji operacji materiałów służących realizacji operacji oraz maszyn i urządzeń objętych operacją, a także koszty montażu;
  2. rozbiórki i utylizacji materiałów szkodliwych pochodzących z rozbiórki pod warunkiem, że rozbiórka jest niezbędna w celu realizacji operacji.
  3. Do kosztów ogólnych zalicza się w szczególności koszty:
    1. przygotowania dokumentacji technicznej operacji, w tym:
      • kosztorysów inwestorskich,
      • projektów budowlanych,
      • wypisów i wyrysów z ewidencji gruntów i budynków,
      • projektu OZE (odnawialne źródła energii) i termomodernizacji,
      • audytu energetycznego;
      • sprawowania nadzoru inwestorskiego lub autorskiego;
      • związane z kierowaniem robotami budowlanymi.
  4. W przypadku gdy pomoc dotyczy zakupu nowych pojazdów, nowym pojazdem, zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, jest pojazd fabrycznie nowy, który nie był zarejestrowany.
  5. Nie są wspierane operacje/inwestycje, które mają charakter odtworzeniowy,
    z wyłączeniem I.13.1 w ramach operacji dotyczących dziedzictwa kulturowego. Inwestycja odtworzeniowa polega na zastąpieniu istniejącego budynku lub rzeczy ruchomej (np. maszyny, urządzenia, wyposażenia, budowli, obiektu małej architektury) lub ich części nowym odtworzonym budynkiem lub rzeczą ruchomą,
    bez zwiększania zdolności produkcyjnych o co najmniej 25% lub bez gruntownej zmiany charakteru produkcji czy zastosowanej technologii.
  6. W przypadku operacji, która obejmuje koszty zakupu i instalacji odnawialnych źródeł energii, pomoc przyznaje się, jeżeli suma planowanych do poniesienia kosztów dotyczących odnawialnych źródeł energii nie przekracza połowy wszystkich kosztów kwalifikowalnych.

Działanie: Upowszechnienie wśród społeczności LGD wiedzy o LSR, jej głównych celach i kierunkach interwencji, zasadach przyznawania dofinansowania oraz typach operacji, które będą miały największe szanse wsparcia z budżetu LSR, w ramach realizacji planu komunikacji z lokalną społecznością LGD „Kraina Dinozaurów” na rok 2025 - 1 wpis na stronie www.

Wróć na początek strony