W celu identyfikacji grup docelowych LSR dokonano analizy ankiet (papierowych i internetowych) od II połowy 2022 r. do marca 2023 r. W badaniu internetowym mieszkańcy wskazywali na zasadność wprowadzenia do lokalnej strategii LSR programów skoncentrowanych na osobach młodych wchodzących na rynek pracy, osoby 50+, seniorach i liderach lokalnych.

Do grupy osób w niekorzystnej sytuacji zostały zaliczone osoby poszukujące zatrudnienia- osoby pozostające bez pracy, gotowe do podjęcia pracy i aktywnie poszukujące zatrudnienia określone zgodnie z wymogami i warunkami interwencji, określonej w PS WPR – przeprowadzone konsultacje społeczne, badania ankietowe, jak również wypracowane podczas prac zespołu ds. opracowania LSR wnioski, wskazały na wybór tej grupy, jako wymagającej szczególnego wsparcia podczas realizacji LSR na lata 2023-2027, a posiadanie stabilnej sytuacji materialnej stanowić będzie chęć większego zaangażowania się w życie lokalnej społeczności.

Osoby w niekorzystnej sytuacji ze względu na rynek pracy – podejmowane działania komunikacyjne w szczególności będą nakierowane na dotarcie do tej grupy, aby usprawnić dostęp do informacji także osobom o utrudnionym dostępie do mediów czy Internetu. Duży nacisk zostanie położony na kontakt za pośrednictwem sołtysów, lokalnych liderów, organizacji pozarządowych, w ramach ogłoszeń parafialnych, plakatów na tablicach gminnych i sołeckich, plakatów w urzędach gmin, szkołach, urzędach pracy, ośrodkach pomocy społecznej. W przypadku osób do 25 roku życia będą to przede wszystkich Internet i media społecznościowe.

Dla osób chcących podjąć oraz rozwijać działalność gospodarczą (jeden z głównych celów realizacji Strategii jest rozwój lokalnej gospodarki poprzez tworzenie miejsc pracy i rozwój lokalnych przedsiębiorstw), zostaną podjęte działania komunikacyjne kierowane szczególnie do tej grupy. Dedykowane spotkania dla przedsiębiorców, wysyłka informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej, ogłoszenia w urzędach pracy, a także informacje kierowane bezpośrednio do członków lokalnej społeczności: sołtysów, lokalnych liderów, organizacji pozarządowych, w ramach ogłoszeń parafialnych, plakaty na tablicach gminnych i w sołectwach, plakaty w urzędach gmin, szkołach.

Kapitał Ludzki to podstawa rozwoju lokalnego, w procesie przygotowania LSR mieszkańcy jednoznacznie wskazywali ten obszar jako najważniejszy i warunkujący sukces LSR. Tereny wiejskie są szczególnie narażone na problemy wynikające z postępującej depopulacji oraz starzenia się społeczeństwa, aby zapobiegać tym zjawiskom konieczne jest jak najszersze włączenie mieszkańców poprzez ich aktywizację zarówno społeczną, jak i gospodarczą. Cel ten w kontekście społecznym niweluje różnice (wzmacnia szanse rozwojowe) mieszkańców wsi w stosunku do mieszkańców miast. LSR zakłada wykorzystanie istotnego potencjału w postaci rosnącej grupy liderów lokalnych z różnych sektorów (zwłaszcza z sektora społecznego- organizacje pozarządowe), to oni stają się motorem rozwojowym. Wsparcie skierowane do tej grupy przynosi zwielokrotnione korzyści w postaci zaangażowania lokalnych społeczności. Działania aktywizujące to bezpośrednia odpowiedź na potrzebę włączenia społecznego mieszkańców, a w szczególności dzieci, młodzieży, seniorów i osób w niekorzystnej sytuacji.

Na terenie LGD pojawia się coraz większe zapotrzebowanie na dedykowane działania z zakresu aktywizacji społecznej, zawodowej, edukacyjnej, zdrowotnej i kulturalnej.

Realizowane działania mogą swoim zasięgiem objąć nowe grupy odbiorców, mających wcześniej ograniczony dostęp do pewnych form pomocy i którzy będą mogli skorzystać z innego rodzaju wsparcia niż dotychczas, np. osoby z grup osób w niekorzystnej sytuacji będą mogły wziąć udział w spotkaniach i warsztatach dotyczących m.in. przedsiębiorczości, działalności społecznej, wolontariatu, rozpowszechniania idei wykorzystywania energii odnawialnej itd. Zagadnienia dotyczące rozwiązywania problemów zostaną rozwinięte oraz potraktowane bardziej nowatorsko oraz niestandardowo. Jako innowacyjne będą premiowane również rozwiązania mające korzystny wpływ na zrównoważony rozwój obszaru a w szczególności rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska, wykorzystaniu technologii proekologicznych i odnawialnych źródeł energii. Również zaproponowane formy wsparcia związane będą z instrumentami zwiększającymi ich efektywność, w szczególności zaś promowane będą rozwiązania sprzyjające zintegrowaniu obszaru i zwiększeniu jego rozpoznawalności. Kluczowe będą również przedsięwzięcia oparte na lokalnych zasobach LGD, powodujących już teraz, że obszar ten jest rozpoznawalny i nietypowy. Jako innowacyjne będą określane przedsięwzięcia wykorzystujące i promujące zasoby lokalne w sposób nietypowy, niestandardowy, przyczyniające się do pozytywnych zmian na obszarze. Premiowane w tym obszarze będą również przedsięwzięcia o charakterze prospołecznym, przyczyniające się do integracji lokalnej społeczności (całego obszaru LGD) oraz sprzyjające włączeniu społecznemu.

Wróć na początek strony