We wtorkowy wieczór, 29 listopada, w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej odbyła się
VI Gala „Opolszczyzna Aktywna Społecznie”. Był to czas wręczenia nagród podmiotom ekonomii społecznej, nadania tytułu Społecznik Roku 2021 oraz rozstrzygnięcia konkursu"Opolska Niezapominajka 2021"  dedykowanego organizacjom pozarządowych.
W wydarzeniu brała udział Prezes LGD „Kraina Dinozaurów” – Anna Golec, jako laureat nagrody „Niezapominajka 2020”, która to trafiła do naszej Lokalnej Grupy Działania „Kraina Dinozaurów”.

Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województw, zwracając się do nominowanych mówiła:

- Państwo uczycie nas, czym jest człowieczeństwo, jak powinniśmy patrzeć na drugiego człowieka. Uczycie nas, że nasz region jest wyjątkowy nie tylko ze względu na swoją wielokulturowość, ale przede wszystkim na wrażliwość ludzi, którzy tutaj mieszkają.

Podczas gali "Opolszczyzna Aktywna Społecznie" nagrodzono podmioty ekonomii społecznej, społeczników i organizacje pozarządowe.

W pierwszej części gali wyróżnione zostały podmioty ekonomii społecznej. W kategorii lokalność nagrodę za działalność w 2021 roku otrzymało Stowarzyszenie Animacji Lokalnej Arkona, które działa od 2012 roku, w kategorii reintegracja - Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi "Nadzieja", które działa od 2001 roku, a w kategorii zespół - Centrum Integracji Społecznej CISPOL w Polanowicach, które działa od 2005 roku.

Z kolei Przedsiębiorstwemspołecznym rokuzostała Spółdzielnia Socjalna "Parasol" z Nysy.

W konkursie Społecznik Roku 2021, który honoruje osoby działające na rzecz dobra wspólnego, laureatem został Marcin Grabuńczyk. To człowiek wielu talentów. Prowadzi szereg działań edukacyjnych i proekologicznych. Jest pasjonatem inicjatyw społecznych, zarządzania oraz rozwoju osobistego.  Każde wyzwanie jest szansą a nie kłopotem - mówił laureat.

Wyróżnienia Społecznik Roku otrzymali:

Mieczysław Kania

Gabriela Kollmann

Elżbieta Zborowska

Andrzej Wójtowicz

Pani Barbara Kamińska, dyrektor Biuro Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego w Urzędzie Marszałkowskim powiedziała: całym światem dla społecznika jest drugi człowiek. Społecznicy są dla mnie prawdziwymi autorytetami. Oni budują wspólnotę Opolszczyzny, która funkcjonuje w ludzkich sercach.

W ostatniej części gali rozstrzygnięty został konkurs „Opolska Niezapominajka”, którego celem jest uhonorowanie najlepszej organizacji pozarządowej z siedzibą lub działającą na terenie województwa opolskiego, promocja najlepszych pomysłów realizacji zadań publicznych przez organizacje pozarządowe oraz wzmocnienie ich wizerunku.

"Opolska Niezapominajka" trafiła w ręce Stowarzyszenia na Rzecz Promocji Talentów "Akces"
z Ozimka, które działa w obszarze kultury, nauki, sztuki i edukacji. Powstało z myślą o uzdolnionych dzieciach i młodzieży. Dobra dzieci upatrują nie tylko w ich socjalnym bezpieczeństwie, ale także
w sferze możliwości spełniania ich marzeń o wyrażaniu siebie w sztuce. M.in. wspierają kształcenie muzyczne dzieci i młodzieży poprzez organizowanie imprez artystycznych, jak i rozbudzają artystyczne pasje wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

 Wyróżnienia otrzymały 3 organizacje:

Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Wsi Niezdrowice

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna - OROT

Stowarzyszenie Kraina sw. Anny

Organizacje pozarządowe są wszystkim nam bardzo potrzebne. Dzięki nim uczymy się nawzajem odpowiedzialności za siebie i mamy realny wpływ na to, co dzieje się wokół nas. Odkrywamy talenty, rozwijamy nasze zdolności i umiejętności. - mówiła podczas gali wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura.

 

Wróć na początek strony