Na terenie Krasiejowa około 225 milionów lat temu były bagniste tereny położone nad brzegiem wielkiego jeziora, sięgającego po Olsztyn na północy i Francję na zachodzie. Musiało się tu również znajdować ujście rzeki. Obszar ten był najprawdopodobniej porośnięty przez kilkumetrowe skrzypy, paprocie drzewiaste i nasienne, rośliny szpilkowe oraz słodkowodne glony – ramienice. Między nimi napotkać można było dwumetrowe płazy – Metopozaura oraz przypominające krokodyle Fitozaury.

 

Żyli tu także ich bliscy krewniacy – Aetozaura, których ciało pokryte było prawie w całości pancerzem z płyt kostnych. W miejscach mniej wilgotnych żyły smukłe, kroczące na dwóch nogach przodki krokodyli i pierwszych dinozaurów. W wodach jeziora, prócz licznych zwierząt bezkręgowych (małży, ślimaków, małżoraczków), występowały ryby dwudyszne i ganiodowe.

 

W ostatnich latach na terenie kopalni iłów w Krasiejowie odnaleziono skamieniałe kości zwierząt.

Jak dotąd w Polsce w ogóle nie odnaleziono kości dinozaurów, a jedynie ich tropy.

 

W trakcie badań paleontologicznych odkryto wiele interesujący skamieniałych szczątków kostnych, które występują w dwóch warstwach. W jednej występują głównie szczątki zwierząt wodnych takich jak Fitozaura i Metopozaura. W drugiej występują głównie kości zwierząt lądowych. W pokładzie tym odnaleziono kości miednicy i kręgi, które należały najprawdopodobniej do dinozaura, któremu nadano nazwę Silesaurus Opolensis, co znaczy „śląski jaszczur z Opola”. Jest to najstarszy roślinożerny przedstawiciel linii genealogicznej dinozaurów i najstarszy pradinozaur w Europie.

 

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej JuraParku w Krasiejowie: www.juraparkkrasiejow.pl/

Wróć na początek strony