Mała Panew, nazywana coraz częściej „Opolską Amazonką” co malownicza rzeka przecinająca swą wstęga obszar LGD Kraina Dinozaurów. Jest to ciek w większości nieuregulowany, który zachował wiele swych pierwotnych cech. Gęsto porośnięte, wysokie brzegi, liczne zakola i naturalne przeszkody w postaci konarów przewróconych drzew i kamieni - wszystkie te utrudnienia dla żeglugi są prawdziwą atrakcją dla korzystających z organizowanych na niej spływach. Doświadczeni kajakarze twierdzą, że Mała Panew posiada pewne cechy rzeki górskiej, co jest prawdziwym ewenementem na terenach takich jak Równinie Opolskiej.

Spływy kajakowe „Opolską Amazonką” cieszą cię coraz większą popularnością od około 10 lat, kiedy wskutek silnych nacisków proekologicznych oczyściła się rzeka Mała Panew. Od tego czasu rozwija się infrastruktura turystyczna wokół rzeki. Gospodarstwa agroturystyczne i prywatni przedsiębiorcy w swojej ofercie umieścili wynajem kajaków; powstały umowne odcinki spływów i naturalne miejsca pokonywania przeszkód.

Wymarzonym sposobem na zapoznanie się z walorami Małej Panwi jest spływ kajakiem jedną z przykładowych tras:
A. Krupski Młyn – Zawadzkie: trasa trudna z dużą ilością przeszkód. Wymaga dobrej sprawności fizycznej. Czas trwania ok. 5-6 godzin (16 km).
B. Zawadzkie – Kolonowskie: trasa bardzo malownicza. W całości przebiega przez tereny leśne. Dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń. Czas trwania ok. 4,5 – 5 godzin (12 km).
C. Kolonowskie – Ozimek: trasa łatwa i przyjemna, ale z wieloma progami, wymagającymi przenoszenia kajaków. Rzeka na tym odcinku jest częściowo regulowana. Czas trwania ok. 3,5 – 4 godziny (15 km).
D. Ozimek – Turawa: trasa łatwa, ale wymagająca od kajakarzy wysiłku – spodziewać się można wiatru, powodującego fale. Czas trwania 3 – 6 godzin (w zależności od siły wiatru) (12 km).

 

Spływy kajakowe są również okazją do organizowania różnego rodzaju spotkań integracyjnych, firmowych. Co roku LGD „Kraina Dinozaurów” organizują spływ kajakowy dla mieszkańców gmin należących do LGD. W trakcie tego spływu promowane są walory przyrodnicze Doliny Małej Panwi, a uczestnicy mają możliwość zapoznania się z działalnością LGD. Przeprowadzane są również konkursy dotyczące znajomości regionu i jego atrakcji turystycznych.  

Firmy oferujące spływy kajakowe:

GMINA KOLONOWSKIE

„Dzika Chata” - www.dzikachata.pl

„Małapanew Travel” - www.kajaki-malapanewtravel.pl

„Party Kajaki" - www.partykajaki.pl

„Talent-Kajaki” - www.talent–kajaki.pl

„Ziaja-Kajaki” - www.ziaja-kajaki.pl

Resort „Pod Lasem” - www.podlasem.eu

Przystań Natura24 – www.splywkajakowy24.pl

Gościniec Jaguś – www.gosciniecjagus.pl

DS Spływy kajakowe - www.ds-splywykajakowe.pl

Przystań „Stare Pole” - www.kajakistarepole.pl

GMINA OZIMEK

AGRO-RANCZO - www.agro-ranczo.pl

„Kajaki Krasieńka” – www.kajaki-krasienka.pl

GMINA TURAWA

Przystań Turawa -  www.splywykajakoweturawa.pl

GMINA ZAWADZKIE

Młyn Bombelka - www.kajakimalapanew.pl

Młyn Thiel Spływy Kajakowe - www.facebook.com/mlynthiel/?locale=pl_PL

DREWMAR - www.facebook.com/p/Drewmar-100072198818054/

 Kajaki Żyłka - Kajakizylka.pl

 

 

Wróć na początek strony